• Vojta

Disciplinární komise 1. kolo

První setkání s disciplinární komisí proběhlo prakticky ihned po obrdžení oznámení o mém údajném prohřešku, zde jsem také vyfasoval pozastavení činosti na dobu, než se případ vyřeší. Toto bylo takové předběžné jednání, po kterém se mělo odehrát oficiální discplinární řízení. V době mezi těmito setkáními jsem měl čas na přípavu své obhajoby. Pochopitelně taková obhajoba (včetně posudků vědců, lékařských vyšetření a domluvou s právníky) nevznikne ihned, ale trvá nějaký čas. Vzhledem k tomu, že nikdo problému v této době nerozuměl, se rodiče začali obávat, zda se nejedná o nějaký zdravotní problém, takže jsem absolvoval také některá lékařská vyšetření, která souvisí s množstvím erytropoetinu v krvi (EPO se tvoří v játrech a obava byla o fuknci jater - například nádor). Pan předseda antidopingovky ovšem toto moc nechápal (asi se často s obhajobou u sportovců nesetkává) a tak na nás bylo neustále naléháno, abychom "nezdržovali" a přijmuli co nejbližší datum konání disciplinárního řízení. Upřímně jsem toto moc nechápal, potrestán, ačkoli dočasně, jsem byl, sportovat jsem nemohl, proč tedy takové naléhání, snad abych se nemohl pořádně připavit na obhajobu? :D Těžko říct, ale to snad ne...

Bylo nám tedy nabídnuto datum začátkem srpna, bohužel touto dobou museli letět naši právníci do Ria na olympiádu, jelikož zde zastupovali Sáblíkovou v jejím problému. Nabídli jsme tedy dřívější datum jednání, jenže to byl zase pan Chlumský na dovolené. Disciplinárka se tedy konala až po olympiádě a v jejím průběhu nám bylo ze strany pana Chlumského několikrát připomenuto, že se celé jednání protahuje jen kvůli nám, přitom jak jsem říkal, toto protahování nebylo jen z naší strany, nabízeli jsme dokonce i dřívější termín, kdy právě pan Chlumský nemohl.

Disciplinárka proběhla v kanceláři triatlonové asociace. Z mé strany jsem tu byl já, rodiče, moji právníci a vědec, zabývající se metodou, která se používá k detekci látky EPO. Ze strany antidopingového výboru zde byl jen pan Chlumský, dále zde byla komise složená ze tří členů, právník ČTA a sekretář ČTA.

Během tohoto řízení jsme tedy předložili posudky našich vědců, právníci poukázali na pár pravděpodobných chyb, kterých se dopustila antidopingovka a já zde měl menší proslov. Během jednání se ukázalo, že samotná antidopingovka, nebo minimálně její zástupce, nemá ponětí, jak se vyhodnocuje analýza látky EPO, jelikož často hovořil o naměřených hodnotách, ovšem při tomto testu navýchazejí žádné honoty, ale posuzuje se šmouha vzniklá na gelu.

Jelikož disciplinárka ČTA není složená s odborníků na toto téma, nemohla se ihned rozhodnout. Předali jsme jí tedy všechny dokumenty, které jsme stačili obstarat a disciplinárka dala antidopingovce měsíc a půl na to, aby se k tomu laboratoř, či kdokoliv ze strany antidopingovky, vyjádřil.

Byl tu ovšem jeden malý zádrhel. Naše posudky byly v češtině a laboratoř antidopingovky se nachází v Německu. Pan Chlumský tedy požadoval, abychom na naše náklady přeložili veškeré texty, ADV udájně nemá na tyto překlady žádné prostředky (rozpočet ADV je prý jen 10 milionů Kč na rok). No neni to paradox? Řešíme tu problém v České republice a s českým antidopingovým výborem, ale posudky máme předložit v angličtině a to jen proto, protože antidopingovka nemá v čechách laboratoř, ale využívá tu Německou... Nakonec byl překlad proveden na náklady ČTA a věci se mohly dát do pohybu.

189 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše