• Vojta

Na chlup stejný případ v Irsku

V létě, když už jsme všichni v rodině byli úplně rozladěni z celého případu, jsme se o něm zmínili naší známé, která pracuje v tomto oboru a ukázali jí i výsledky analýzy. Trochu jsme si o tom popovídali, rozloučili se a jeli domů. Asi za týden nám přišel email od této známé, že jim chodí do práce každý měsíc velmi uznávaný medicínský časopis "Lab Times" a v jeho posledním vydání je jeden článek věnovaný podle ní, velmi podobnému připadu, který řeším já.

Když nám tento časpopis přišel domu, nestačili jsem se divit. Opravdu zde věnují celé 4 stránky konkrétnímu případu, který opravdu skoro na chlup odpovídá tomu mému. Jedná se o Irského sprintera, Stevena Colverta, běžce na 200 metrů, který byl v roce 2014 odsouzen za použití zakázané látky EPO. Když si uvědomíme, že takový sprinter na 200 metrů EPO opravdu moc nepotřebuje (látka pomáhá zejména vytvrvalým sportovcům), o to více je tento případ absurdní.

V roce 2014 se ještě za doping dával trest jen na dva roky, takže i přes Stevenovu snahu se případ nevyřešil a nyní, už po odpykání svého trestu, se stále snaží očistit svoje jméno.

Celý článek (originální i přeloženou verzi) naleznete zde a nebo v obrázkách výše.

Potvrzení, že stejný názor jako norští vědci z Lab Times, zastává Dr. Pielke z univerzity v Coloradu, můžete najít ZDE. Pro ty, kteří nejsou úplně zdatní v angličtině, překládám poslední odstavec:

"Ale není stále pozdě pro Irský sport dělat věci správně a podpořit jednoho ze svých atletů. Chyby se mohou udělat, dokonce i v nejlépe fungujících procesech, ale jak je organizace schopná tváří v tvář chybě říct, že udělala chybu, to svědčí o bezúhonosti této organizace. Irský sporte, dělej věci správně"

307 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše