Vítejte,

Jak asi všichni víte, triatlon dělám na vrcholové úrovni již několik let, a podřídil jsem tomu vždy takřka vše. Do triatlonu jsem investoval více času než do kterékoli jiné aktivity v mém životě a dá se říct, že ještě do nedávna se vše řídilo podle něj. To se bohužel změnilo v dubnu 2016 na mistrovství republiky v aquatlonu v Jablonci nad Nisou.

Tento rok jsem přešel do kategorie dospělých a v zimě jsem měl zdravotní problémy, které mi bránily v tréninku. Dokonce jsem chodil 3 týdny o berlích. Z toho asi pochopíte, že na tuto sezonu jsem opravdu neměl moc velké ambice a spíše to byla taková zkouška, jak na tom budu v této kategorii. 

Poté přišel již zmiňovaný závod v Jablonci. Před závodem jsem byl nemocný a po dvouměsíční pauze ze zdravotních důvodů, jsem měl za sebou jen týden kompletního tréninku, před tím jsem jen trochu plaval a jezdil na kole. Šel jsem do závodu s čistou hlavou a spíš s touhou doběhnout, než atakovat přední příčky. Závod se nakonec vydařil nad moje očekávání a na mém prvním mistrovství republiky mezi muži jsem doběhl na čtvrtém místě.

 

Po závodě za mnou přišlel komisař z antidopingového výboru, abych podstoupil dopingový test. Bral jsem to spíš jako důkaz prestiže, než že by mě to otravovalo. S rodiči jsme si dělali legraci, že testy neprojdu, jelikož jsme byli předtím 3 týdny na Martiniku takřka v nulové výšce, poté 2 týdny na reprezentačním soustředění ve Španělsku a ihned poté týden ve Francii na horách ve výškách okolo 2000-3000 metrů nad mořem. Ale byl to opravdu jen hloupý vtip. Měsíc jsem poté trénoval a zúčastnil se ještě jednoho českého poháru v aquatlonu.

Po měsíci mi přišel e-mail s výsledky dopingového testu. Ani jsem ho nechtěl otevírat, řikal jsem si, že je to zas jen oficiální zprává "dne toho a toho vám byl proveden ten a ten test.... Výsledky jsou negativní, můžete dál závodit". Nakonec jsem to otevřel a nevěřil svým vlastním očím. Vzorek je shledán pozitivním na látku erytropoetin (co je to erytropoetin a proč jsem si na 100% jistý, že se do mého těla nemohl dostat ani náhodou, se dočteš ZDE), můžete mít zákaz činosti na 4 roky. Ihned jsem si vyhledal, co vlastně vůbec látka erytropoetin je, a řekl jsem to mamce, se kterou jsem byl zrovna v autě. Mysleli jsme si, že je to nějaké předčasné rozhodnutí a budou po mně chtít vysvětlení, či proběhne nějaké vyšetřování. Ihned jsem volal na číslo, které zde bylo uvedeno (na vedoucího antidopingového výboru pro ČR, pana Chlumského). Myslel jsem, že dostanu nějaké vysvětlení, další postup, nebo prostě jakoukoli informaci ohledně toho jaká mám práva, jak mohu postupovat a podobně. Opak je pravdou, po opravdu krátkém rozhovoru s panem Chlumským, jsem nedostal jedinou adekvátní informaci a vypadalo to, jakoby to byl pro antidopingovku ne moc vyjímečný případ, kterým se nehodlá moc zaobírat a vůbec je nezajímá můj postoj k celému případu. 

Byl jsem zdrcen, ale pořád mě drželo nad vodou to, že jsem stále věřil. Věřil jsem, že tu musí přeci být nějaká možnost, aby spravedlnost vyhrála a platilo tak heslo, které se náchází na vlajce prezidenta republiky "pravda vítězí". Bohužel, čím více se o dění ve sportu zajímám, mám na mysli průběhy většiny takových případů, ať už je to dopingový skandál, nebo kterýkoli jiný problém řešící se u sportovní arbitráže v Laussanne (která by mimochodem měla být nezávislá a spravedlivá), začínám pochybovat, že zde vůbec, alespoň z části, platí toto heslo a mám spíše pocit, že obecně sport prochází jednou velkou krizí, kdy postupy nejvyšších orgánů připomínají spíše inkvizici ve středověku, než výkon hodný těchto orgánů.

Na předběžném jednání disciplinární komise jsem zažádal o přezkoumání vzorku B (při odběru vzorku se vzorek rozdělí na A a B, B poté funguje jako kontrola při problémech jako mám já). Co mě opravdu zaráželo bylo opět jednání předsedy antidopingovky. Jelikož na 100% vím, že v mém těle nikdy nebyla syntetická látka erytropoetin, byl jsem přesvědčen, že se někde stala chyba v laboratoři a analýza vzorku B to vysvětlí. Zarazila mě ale reakce pana předsedy antidopingového výboru ČR. Ten mě ujišťoval, že je na 99,9% jasné, že vzorek B bude stejný jako A. Chápu, že v 99,9% to tak je, ale proč mi tohle říká, když já na 100% vím, že ta látka tam být nemohla. Někde přeci musí být vysvětlení a opravdu jsem nechápal, proč on ho nechce hledat se mnou. Nyní už to chápu, zdá se, že lidksý osud je panu Chlumskému zcela lhostejný a jeho cílem je za každou cenu potrestat. Ačkoli za přezkoumání vzorku B chtěli 600 EURO, požádali jsme o něj, jelikož nám bylo vysvětleno, že bez tohoto kroku jsem brán jako vinen. 

Nakonec vzorek B byl opravdu opět pozitivní. Chtěli jsme tedy vidět výsledky testů, ale nebudete věřit co... Chcete vidět výsledky? Tak plaťte a to 720 EURO. Jinými slovy, máte jen tak na účtě 40 000kč (600 + 720 EURO)? Pokud ne, nemáte šanci se jakkoli obhájit, prostě jste vinen. No uznejte sami, neni toto absurdní? Odsoudí mě za něco, co mi prokážou jen tehdy, pokud jim zaplatim 40 000kč. Samozřejmě jsem se rozhodli pokračovat a zaplatit za výsledky, které jsou zde na mých stránkách uvedeny.

Na výsledky jsme koukali všichni s otevřenou pusou. Pozitivita na EPO se totiž neprokazuje naměřenými hodnotami, nebo prostě nějak objektivně, ale je to jen na základě subjektivní názoru vědce, který se mým vzorkem zabývá (více v článku ZDE). Ukázali jsme tedy výsledky několika renomovaným vědcům, profesorům a doktorům, kteří se touto metodou zabývají a publikují na ní články. Všichni do jednoho se shodli ve všech směrech na tom, že na základě výsledků analýzy nelze vyhodnotit můj vzorek jako pozitivní. Nechápou, proč můj vzorek laboratoř označila za pozitivní a děsí se, jak takovou metodou, kterou laboratoř používá, mohou jen tak lusknutím prstu zničit něčí žívot. 

Více o pokračování mého případu najdete v článcích, které zde budu publikovat :)

WANT TO CONNECT?

Email me at:

vojtech.sommer@me.com